Iepazīsties ar studiju materiāliem bez maksas

    Aizpildot un nosūtot pieteikuma formu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei.

    6 lietas, kas jāzina moderam grāmatvedim

    Tehnoloģiju radītās izmaiņas visās biznesa jomās ļoti tieši skar arī grāmatvedību un finanšu uzskaiti. Grāmatveži faktiski kļūst par biznesa konsultantiem, kuriem jārisina tās pašas problēmas, kas ir aktuālas citu risku vadībai, atzīst “Grāmatvedības foruma 2016” eksperti.

    “Veiksmīgam finanšu vadītājam ir jāprot prasmīgi žonglēt ar tādiem izaicinājumiem kā sadarbība ar iesaistītajiem partneriem, lēmumu pieņemšanas (ne)efektivitāte, cilvēciskais faktors. Arī finanšu vadībā ir savas “aklās zonas”, par kurām mēs visi zinām, bet nereti piemirstam,” saka SEB bankas finanšu direktors Kārlis Danēvičs.

    Pirms 6.oktobrī notiekošā “Grāmatvedības foruma 2016” eksperti apkopoja būtiskākos izaicinājumus, kas tuvākajā laikā ietekmēs finanšu konsultāciju un grāmatvedības nozari.

    Uzskaitvedi aizvieto tehnoloģijas un tiešsaistes grāmatvedība

    Jādomā, nav tālu diena, kad uz jautājumu – cik daudz laika, jūs pavadāt ievadot datus, ikviens grāmatvedis atbildēs, ka manuāli datus neievada vispār. Arī drukātos rēķinus aizvien vairāk aizvieto pilnvērtīgi elektroniskie rēķini, kurus automātiski “saprot” un spēj apstrādāt grāmatvedības programmas.

    “Latvijā patlaban aptuveni 15% visu rēķinu aprit elektroniskā formātā. To izmantošanu veicinātu skaidrāks regulējums un vienots standarts,” atzīst tehnoloģiju uzņēmuma “Visma Enterprise” produktu attīstības vadītājs Artūrs Ernštreits.

    Savukārt Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece Ilze Palmbaha skaidro, ka šodien var runāt par tiešsaistes grāmatvedības triumfu, jo strauji attīstās grāmatvedības programmas, lietotnes un dažādi papildrīki, kas atvieglo uzskaiti. Samazinoties mehāniskai datu apstrādei, grāmatvežiem ir laiks darīt citas lietas un pieaug zināšanu nozīme.

    “Digitālā paaudze” spiež plašāk izmantot tehnoloģijas

    Līdz šim grāmatveži lielākoties sadarbojās ar paaudzi, kura “neaug” līdzi tehnoloģijām. Viņiem digitālā vide drīzāk bija pasveša pasaule, nevis iespēja. Taču ekonomiski aktīvo cilvēku vidū aizvien vairāk ir jūtama “digitālā paaudze”. Ir tikai loģiski, ja jaunieši, kas ir izauguši kopā ar datoriem, viedtelefoniem un citiem sīkrīkiem, vēlas strādāt kopā ar partneriem, kas ir orientēti uz moderno tehnoloģiju izmantošanu. Arī no darba devējiem viņi pieprasa atbilstoši aprīkotu vidi, ātru, dinamisku un interesantu darbu.

    Maksa par grāmatvedības pakalpojumiem balstīsies nevis uz patērēto laiku, bet gan sniegto pievienoto vērtību

    Jau šodien finanšu uzskaites tehnoloģijas ļauj uzkrāt nepieciešamos datu masīvus, tos vispusīgi izanalizēt un iegūtajiem rezultātiem piekļūt tiešsaistē, tādēļ mazinās vēsturisko datu un to apkopošanas vērtība. Sekas – nodokļu deklarāciju un pārskatu sagatavošana varētu kļūt pat uz pusi lētāka, atzīst Palmbaha.

    Tieši tāpat mainās arī vispārējie samaksas aprēķināšanas principi, proti, maksa vairs nebalstās uz patērēto laiku, bet gan uz finansistu sniegto pievienoto vērtību. Proti, to, cik prasmīgi grāmatveži/finanšu konsultanti spēj analizēt datus, identificēt riskus, noteikt labvēlīgas un negatīvas tendences biznesa attīstībā un ieteikt risinājumus to līdzsvarošanai.

    Uzņēmēja uzticības persona vairs nav grāmatvedis, bet gan finanšu konsultants

    Digitāli uzkrātā un ērti apstrādājamā finanšu informācija maina arī attiecības starp grāmatvežiem un uzņēmējiem. Vieglāk apstrādājamie dati ļauj arī vieglāk nomainīt grāmatvedi, bet uzņēmējiem daudz svarīgāki un neaizvietojamāki kļūst finanšu vadības konsultanti, analītiķi.

    “Tā kā datorprogrammas spēj efektīvi paveikt aizvien vairāk grāmatvedības funkciju, tad mums jāfokusējas uz funkcijām, ko ar automatizāciju nevar aizstāt – risku identificēšana un vadība, radoša pieeja efektīvai finanšu pārvaldīšanai, kā arī atbalsts biznesa iespēju dažādošanai,” uzskata Danēvičs.

    Jāspēj pamanīt izmaiņas, kas var būtiski mainīt esošos modeļus

    Normatīvais regulējums vienmēr atpaliks no reālo izmaiņu tempa, tādēļ viens no izaicinājumiem finanšu vadības profesionāļiem ir savlaicīgi pamanīt tās izmaiņas, kurām ir potenciāls būtiski mainīt esošo biznesa modeli, lai varētu tām pielāgoties, skaidro SEB bankas finanšu direktors.

    Tieši tādēļ prasmīga finanšu vadītāja konsultācijas ir tik svarīgas gan ambicioziem jaunuzņēmumiem, gan nelielām nišas kompānijām, kas vēlas “pārlekt” jaunā līmenī, atzīst eksperti.

    Grāmatvežiem “dzīvībai svarīgas” ir mārketinga un pārdošanas iemaņas

    Eksperti atzīst, ka grāmatvedības un finanšu konsultāciju uzņēmumi spēj piedāvāt izcilu kompetenci, kas palīdz biznesam straujāk attīstīties, gūt lielāku peļņu un nodarbināt vairāk cilvēku. Taču veiksmīgs grāmatvedības bizness būs iespējams vien tad, ja grāmatveži mainīs attieksmi pret savu pakalpojumu pārdošanu. Proti, šobrīd daudz svarīgāk ir pārdot nevis pakalpojumus, bet gan darba rezultātā pieejamo pievienoto vērtību.

    Šodien labiem grāmatvedības speciālistiem ir nepieciešamas gan svešvalodu zināšanas, gan mārketinga, pārdošanas un komunikācijas prasmes, jāpārzina arī tiešsaistes programmas, secina Palmbaha.

    “Grāmatvedības forums 2016” 6.oktobrī norisināsies “Islande Hotel”, Ķīpsalas ielā 20. Konference ir veidota kā nozares darba platforma, kurā notiek diskusijas par aktualitātēm, attīstību, plānotajām izmaiņām. Šogad īpaša uzmanība tiks pievērsta būtiskākajiem riskiem, ar kuriem var saskarties ikviens darbinieks finanšu projektu vadībā.

     

    Avots: epadomi.lv

    18/10/2016

    Atvērto durvju diena 27. martā,, plkst. 18:30
    Izvēlne